طولانی ترین بلوار جنگلی ایران

بلوار طاق بستان، با 3600 متر طول، طولانی ترین بلوار جنگلی ایران است. این بلوار به عنوان مسیر اصلی حمل و نقل در بخش شمال غربی شهر کرمانشاه به حساب می آید. شروع بلوار از میدان طاق بستان می باشد و تا پل لب آب یا ولایت ادامه دارد.

نمای بالای بلوار طاق بستان کرمانشاه در فصل بهار
بلوار طاق بستان در فصل بهار

 

روند ایجاد بلوار طاق بستان

این بلوار در دهه 1330 برای دستیابی و اتصال بافت شهری به آثار تاریخی طاق بستان و تفریحگاه‌ های آن ساخته می شود. در زمان شهرداری مهدی رئوفی سال 1341 خورشیدی، مسیر اصلی بلوار مشخص و خاک برداری و مسطح سازی آن آغاز و از طرفی کاشت نهال درختان در دو طرف آن انجام شد. در سال ۱۳۴۲ علی سلیمانی شهردار جدید کرمانشاه دستور داد تا شبکه ی برق و روشنایی مسیر بلوار از میدان جدید (امپراطوری ساسانی یا پل لب آب) تا محوطۀ طاق‌ ها انجام شود. از طرفی تغییراتی در بلوار اصلی، شامل؛ ایجاد خیابان های حاشیه ای، توسعه ی استخر، باغچه‌بندی و گل کاری، محوطه ی بازی کودکان را اعمال کرد.

با وجود تمام این تغییرات، تا سال 1348 این مسیر جاده باریکی بود که از بین زمین‌ های کشاورزی روستا های مراد حاصل و چقا کبود عبور می کرد و تا روستای طاق بستان ادامه داشت. اما در سال 1348 زمانی که جواد شهرستانی استاندار کرمانشاه می شود اتفاقات خوبی برای این فضا می افتد. این مسیر به بلوار تبدیل و اطراف آن درختکاری می شود، از طرف دیگر نیز در مجموعه ی تاریخی طاق بستان طرح باز پیرایی آغاز می گردد، این تغییرات تا سال 1352 به طول می انجامد. بعد از این پروژه برنامه های شهرک سازی در قسمت های شمالی شهر آغاز می شود.

 

نمای بلوار طاق بستان در فصل پاییز
بلوار زیبای طاق بستان در فصل پاییز

 

تغییر نام

نام این بلوار زیبا در سال های جنگ، به شهید شیرودی تغییر می کند. با این وجود این بلوار در میان مردم و مقامات دولت، همان نام قبلی خود را حفظ کرده است.

 

سایر بناها

در دو سمت بلوار ساختمان های اداری، خدماتی و تجاری قرار دارند که مهمترین آنها هتل پارسیان، پارک فدک، سینما فرهنگ، بیمارستان زاگرس، مجموعه ورزشی امام خمینی، هتل جمشید، مجموعه تاریخی طاق بستان و شکارگاه خسرو پرویز می باشند. شکارگاه خسرو پرویز قسمت مهمی از این مجموعه با ارزش تاریخی می باشد که نقش آن در طاق بزرگ محوطه ی طاق بستان حجاری شده است.

 

چشم انداز کوه طاق بستان از بلوار طاق بستان در فصل پاییز
چشم انداز بلوار طاق بستان در فصل پاییز

 

محور گردشگری

بلوار طاق بستان یکی از محورهای اصلی گردشگری شهر کرمانشاه می باشد که در ابتدای راه بر روی پل لب آب زیبایی اش را به دوستارانش تقدیم می کند و با قدم زدن در این جاده ی سرسبز، در انتهای مسیرش و در دل کوه، شکوه امپراطوری ساسانی را نمایان می کند.

و اما در بهار و تابستان، به قول سهراب:

کوچه باغی است که از خواب خدا سبزتر است

و پرندگان به آواز و فواره ها به ساز

نرسیده به درخت

دو قدم مانده به گل

پای فواره جاوید اساطیر زمین می مانی و عکسی یادگاری می گیری

و در پاییز جلوه گاه حضرت عشق است و برگ ریز درختان مقدس چنار، جلوه ای بی مانند به آن بخشیده که چشم هر بیننده ای را مسحور می کند و محفل انس است و دوستان جمع اند تا در دیار آب و سنگ، لحظه ای چشم نواز و هنرمندانه را ثبت نمایند.

و اما در زمستان با لباسی از جنس برف، به عروسی سپید پوش می ماند که عاشقانش را میهمان کرده، با سلامی چو بوی خوش آشنایی، گرمی بخش دل دوستان می شود که هوا بس ناجوانمردانه سرد است، آی…

شما نیز به این محفل دعوتید …