مسجد شافعی یکی از شاهکارهای معماری استان کرمانشاه

کرمانشاه زیبا، شهری با تنوع ادیان و مذاهب که این موضوع باعث شده تا عبادتگاه های متنوعی را در دل خود جای دهد. در این شهر مساجد متعدد، چندین کلیسا و دو کنیسه وجود دارد که مربوط به ادیان مختلف بوده و مامنی است برای پیروان این آیین ها. یکی از این بناهای زیبا و باشکوه که متعلق به مسلمانان اهل تسنن می باشد مسجد شافعی ها است. مسجد شافعی ها یکی از شاهکارهای معماری به شمار رفته و جزو بناهای مذهبی و جاذبه های قابل بازدید در این شهر مبدل شده است. در سفری کوتاه همراه ژکوند باشید تا زیبایی های مسجد شافعی ها را به شما نشان دهیم.

 

مسجد شافعی یکی از شاهکارهای معماری استان کرمانشاه به شمار می رود. در این تصویر شاهد نمای زیبا و کاشیکاری شده آن هستیم.
گلدسته های مسجد شافعی

معماری مسجد شافعی

وسعت این مسجد ۱۰۶۰ متر مربع است و برای ساخت آن از معماری فوق العاده زیبا که ریشه بیزانسی دارد بهره گرفته شده است. از نظرمعماری جز سازه های فلزی به شمار می رود که از طاق های ضربی برای ساخت آن استفاده شده است. نمای داخلی مسجد شافعی ها دارای گچبری های بی نظیری است که مزین به آیات قرآنی شده است و روح معنوی خاصی به آن بخشیده است. این مسجد در ضلع جنوبی خود دارای دو مناره یا گلدسته طلایی رنگ سر به فلک کشیده است که همراه با گنبد و نیم گنبدهای استوار آن جلوه ای خاص به فضای بیرونی این مسجد داده است.

نقاشی های داخل بنا، ستون های قطور و فضای داخلی مرتفع در زیر گنبد همگی زیبایی خیره کننده ای را سبب شده اند و جلوه ای از مساجد کلاسیک عثمانی را به نمایش می گذارند، مساجدی که بیشتر در کشور ترکیه دیده می شوند. فضای داخلی مسجد شامل شبستان زنانه، شبستان مردانه، قسمتی که این دو فضا را از هم جدا می کند، کفش کن، آبدارخانه و فضای جانبی است. شبستان اصلی این مسجد نیز که دارای نیم طبقه ای با پنج ستون است در جبهه شمالی و محراب آن نیز که با سنگ های مرمر سیاه و سفید مزین گشته در جبهه جنوبی آن قرار دارد.

 

مسجد شافعی یکی از شاهکارهای معماری استان کرمانشاه است. گچبریهای زیبای مسجد شافعی
گچبری های زیبای مسجد شافعی

جریان ساخت مسجد شافعی

جریان ساخت این مسجد به سال ۱۳۲۴ هجری شمسی برمی گردد؛ که آن زمان زائرسرایی بوده و با تلاش و حمایت خیرین اهل سنت و با سرپرستی «مرحوم حاج ملا سید حسین مسعودی» خریداری می گردد. احداث بنای مسجد نیز با حمایت های مالی و معنوی افرادی چون «خلیفه محمد صالح محمدی»، «حاج خلیفه سید علی نقشبندی»، «حاج جعفر شریفی»، «حاج احمد مدللی»، «میرزا حبیب بلندی»، «حاج علی محمد شیانی» و … بودند که در مدت زمان ساخت این مسجد از هیچ مساعدتی دریغ نکرده و در مدت زمان نزدیک به یک سال موفق به ساخت چنین مسجد با شکوهی شدند. این مسجد از آن زمان تاکنون دستخوش تغییراتی بوده و دستان هنرمندان همواره بر زیبایی های آن افزوده است.

 

نمای داخلی شافعی یکی از شاهکارهای معماری استان کرمانشاه
نمای داخلی مسجد

سخن آخر

این مسجد که از یک طرف به تاریکه بازار یا بازار زرگرها و از طرف دیگر به میدان جوانشیر محدود می شود، هم اکنون برای برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه مورد­ استفاده مسلمانان اهل تسنن مقیم استان می باشد و به دلیل دارا بودن جذابیت های بی­ نظیر، پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور و حتی جهان است. اگر مقصد بعدی شما کرمانشاه است؛ پیشنهاد ما به شما این است که دیدن از این بنای فوق العاده را در برنامه خودتان لحاظ کنید. بدون استثناء از دیدن این همه زیبایی و هنر شگفت زده خواهید شد. این نکته را فراموش نکنید که می توانید در کنار دیدن مسجد شافعی ها، از مسجد عمادالدوله و مسجد حاج شهباز خان نیز که نزدیک به هم هستند، بازدید داشته باشید.