سراب هرسین

هرسین یکی از شهرستان های زیبای استان کرمانشاه می باشد که دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری است. این شهر دارای آب و هوای کوهستانی و معتدل می باشد و اطراف آن را کوه های سر به فلک کشیده ای چون زرین کوه، کوه شیرز و  دیوانگاه احاطه کرده است که سبب پدید آمدن آثار طبیعی منحصر به فردی شده است. یکی از این آثار تاریخی- تفریحی منطقه، سراب هرسین است که در دامنه کوه شیرز قرار گرفته است.

این سراب یکی از مناطق نمونه گردشگری استان نیز می باشد و سالانه میزبان هزاران گردشگری است که غبار خستگی خود را به آب روان این سراب می سپارند. عوامل مختلفی چون قرارگیری در مرکز شهر، برخورداری از طبیعت بکر، آب و هوای مطبوع، چشم‌انداز فوق‌العاده زیبا، پوشش گیاهی زیبا و متنوع، ارتفاعات بی نظیر و وجود آثار تاریخی مربوط به دوره‌ی ساسانی تفرجگاهی را به وجود آورده که دل هر مسافری را مجذوب زیبایی های بی همتای خود می کند.

جای‌ جای این سراب پوشیده از درختان جنگلی است که طراوت خاصی به آن می دهد. گفتنی است که این منطقه از پتانسیل خوبی برای انواع ورزش های کوهستانی از قبیل کوهنوردی، دوچرخه سواری کوهستان، برگزاری تورهای علمی و تفریحی و همچنین کایت سواری برخوردار بوده و می تواند مقصدی باشد برای خلق خاطرات و تجربیات خاص. در این سراب آثار تاریخی متعددی که متعلق به دوره ساسانی است دیده می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. پس در این مطلب همراه ژکوند باشید.

 

عبور آب از لابلای درختان بلند
فضای زیبای سراب هرسین

 

  1. حجاری های ساسانی معروف به فراتاش

فراتاش یا صفحه تراشیده شده ای در دامنه کوه دیوانگاه در شمال هرسین و در گوشه ای از پارک شهر یا سراب هرسین بر روی صخره ای بزرگ موجود است. در این اثر قسمتی از صخره کاملاً تراشیده شده که به احتمال زیاد به منظور نقر کتیبه یا نقش خاصی بوده است که ناتمام رها شده است. این بخش متشکل از سه قسمت می‌باشد و مجموع این حجاری‌ها بر روی هم ۴۶/۵۲ متر طول و ۱۲/۲۵ متر عرض دارد.

 

صفحه تراشیده شده دوره ساسانی
دیواره فراتاش در سراب هرسین

 

  1. حوض سنگی سراب هرسین

در جبهه جنوب شرقی فراتاش، حوضی از سنگی یکپارچه به شکل دایره موجود است و وضعیت ظاهر آن به شکلی است که آن را ساعت آبی می‌دانند. قطر دهانه حوض ۳/۸۶ متر و عمق آن ۶۶ سانتیمتر است. در قسمت شمالی این حوض پیش رفتگی مستطیل شکلی به ابعاد ۴×۲۰ سانتی متر وجود دارد و در وسط حوض مخروط ناقصی همچون فواره که محیط زیرین آن ۴/۲۴ متر و بلندای ۶۶ سانتیمتر می باشد قرار گرفته است.

بخش زیرین این مخروط ناقص یک دوازده ضلعی منظم را تشکیل داده و سطح فوقانی آن دایره ای است که کنگره های دوازده ضلعی دور تا دور آن را محصور کرده اند. بنا به گفته محققین به احتمال زیاد در گذشته از طلوع آفتاب تا غروب آن از کنگره های دوازده ضلعی مخروط وسط حوض به عنوان ساعت استفاده می کرده اند. این حوض که به طور کلی از سنگ می باشد، علاوه بر اهیمت تاریخی و کاربردی خود، زیبایی خاصی را نیز به این منطقه بخشیده است.

 

عبور آب در کنار درختان بلند و سر سبز
سراب هرسین

 

  1. پلکان سنگی

در شرق حوض سنگی، پلکانی از سنگ یکپارچه قرار داشته که شرح آن در کتب قدیمی از جمله «کرمانشاهان و تمدن دیرینه» و «آثار ایران» آمده و از شباهت میان آن و صفحات موجود در پاسارگاد سخن به میان آمده است. متأسفانه در حال حاضر هیچ اثری از این پلکان نیست. در مجاورت این پلکان یک طاق سنگی بیرون ‌آورده شده است که قوس قسمت فوقانی آن گهواره ای شکل است و قسمت پایینی آن به گونه ای است که برای طاق، نقش پایه و نگهدارنده را ایفا می کند.

با توجه به آثار این منطقه گمان بر این است که احتمالاً یکی از شاهان ساسانی (شاپور اول) کاخی را در مجاورت سراب زیبای هرسین بنا نموده و در کنار آن، به منظور ثبت حادثه ای خاص در زمان فرمانروایی خود دیواره ای را حجاری نموده که این امر به پایان نرسیده و اثر نیمه کاره تا به امروز مانده است.