امروز قصد داریم سراغ خوشمزه ها برویم و چه سخنی شیرین تر از سخن شیرینی!؟

 

dav

معروف ترین سوغات کرمانشاه که به اسم این استان هم ثبت شده نان برنجی است که البته آنقدری معروف شده است که نیاز نیست اسم استان را بخاطر بسپارید چون همه به اسم نان برنجی کرمانشاهی این سوغات را می شناسند.

نان برنجی سوغات خوشمزه، مقوی و اصیل کرمانشاه است که طرفداران زیادی در خود استان و همچنین در ایران دارد. این شیرینی با آرد برنج و روغن کرمانشاهی و زعفران و … درست می شود و آذین سفره های نوروز کرمانشاهیان است و به جرات می توان گفت که ۹۰ درصد مردم کرمانشاه برای عید نوروز از این شیرینی در کنار نان شکری، نان خرمایی، کاک و … برای پذیرایی از مهمان هایشان استفاده می کنند.

 

مواد تشکیل دهنده این شیرینی ها هم تا حدودی مشابه نان برنجی است اما بجای آرد برنج از آرد گندم در آنها استفاده می شود. ما کرمانشاهی ها زمانی که به دیدار دوستان و آشنایان در شهرهای دیگر می رویم، سوغات برایشان نان برنجی می بریم.

قدمت نان برنجی به ۱۵۰ سال پیش و زمان قاجار برمی گردد. کرمانشاه بخاطر اینکه در مسیر راه کربلا قرار گرفته، در زمانهای مختلف همیشه مسافران، زوار و تاجران زیادی از این شهر عبور می کردند و از خرید نان برنجی بسیار استقبال می شده است؛ چون با توجه به مواد تشکیل دهنده اش بسیار مقوی بوده و همچنین جزء شیرینهای خشک است که ماندگاری بسیار بالایی دارد و برای مسافران خیلی کاربرد داشته است.

 

dav

 

این دیار نان ها و شیرینی های محلی دیگری مثل نان ساجی و شیرینی بژی و … دارد که کم کم با آنها هم آشنا می شویم.