لذت سفر به هر شهری زمانی کامل می شود که سوغاتی های آن جا را امتحان کنیم. بخصوص اگر یک سوغاتی بسیار معروف  با طعمی دلنشین باشد. نان برنجی کرمانشاهی جزو همین سوغاتی هاست که هر کسی در سفر به استان کرمانشاه حتما باید آن را امتحان و خریداری کند. امروز قصد داریم شما را بیستر با این شیرینی خوشمزه آشنا کنیم. پس در این گشت و گذار کوتاه همراه ژکوند باشید.

 

سوغاتی های کرمانشاه از جمله نان برنجی، نان خرمایی، نان شکری، کاک
فروشگاه سوغاتی های کرمانشاه

 

نان برنجی کرمانشاهی، زینت بخش سفره های کرمانشاهیان

معروف ترین سوغات کرمانشاه که به اسم این استان هم ثبت شده نان برنجی است. البته این شیرینی آنقدری معروف شده است که نیاز نیست اسم استان را بخاطر بسپارید.

این سوغات خوشمزه، مقوی و اصیل کرمانشاه است که طرفداران زیادی در خود استان و همچنین در ایران دارد. این شیرینی با آرد برنج و روغن کرمانشاهی و زعفران و … درست می شود و آذین سفره های نوروز کرمانشاهیان است. به جرات می توان گفت که ۹۰ درصد مردم کرمانشاه برای عید نوروز از این شیرینی در کنار نان شکری، نان خرمایی، کاک و … برای پذیرایی از مهمان هایشان استفاده می کنند.

 

پخت نان برنجی کرمانشاهی در کارگاه
کارگاه پخت نان برنجی – بازار سنتی کرمانشاه

 

مواد تشکیل دهنده این شیرینی ها هم تا حدودی مشابه نان برنجی است اما بجای آرد برنج از آرد گندم در آنها استفاده می شود. ما کرمانشاهی ها زمانی که به دیدار دوستان و آشنایان در شهرهای دیگر می رویم، سوغات برایشان نان برنجی می بریم.

 

تاریخچه

قدمت نان برنجی به ۱۵۰ سال پیش و زمان قاجار برمی گردد. کرمانشاه بخاطر اینکه در مسیر راه کربلا قرار گرفته، در زمان های مختلف همیشه مسافران، زوار و تاجران زیادی از این شهر عبور می کردند و از خرید این شیرینی بسیار استقبال می شده است. چون با توجه به مواد تشکیل دهنده اش بسیار مقوی بوده و همچنین جزء شیرینی های خشک است که ماندگاری بسیار بالایی دارد و برای مسافران خیلی کاربرد داشته است.

 

نان برنجی کرمانشاهی در کنار چای
نان برنجی یک شیرینی پر طرفدار در مهمانی ها

 

این دیار نان ها و شیرینی های محلی دیگری مثل نان ساجی و شیرینی بژی و … دارد که کم کم با آنها هم آشنا می شویم.

 

از کجا بخریم؟

چنانچه مسافر کرمانشاه هستید و قصد خرید نان برنجی با کیفیت بالا را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که به بازار سنتی کرمانشاه مراجعه کنید. در بازار کرمانشاه، کارگاه هایی معتبر و قدیمی وجود دارند که در جلوی چشم مشتریان اقدام به پخت انواع شیرینی می کنند. در این صورت علاوه بر یک خرید مطمئن و تازه می توانید از نزدیک شاهد روند تهیه نان برنجی هم باشید.

یادتان باشد که آثار جذابی هم در اطراف بازار سنتی کرمانشاه برای دیدن وجود دارد. می توانید در کنار خرید سوغاتی ها، به دیدن آثاری چون تکیه بیگلربیگی، مسجد عمادالدوله، مسجد شافعی ها، بانک شاهی و … بروید.