آبشار پیران یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه می باشد که در شهرستان سرپل زهاب واقع شده است. این آبشار زیبا پس از ساخت فصل دوم سریال نون خ بیشتر از قبل شناخته شد، چرا که از تصاویر آن در تیتراژ این سریال محبوب استفاده شده بود.

امروز می خواهیم به یک مکان جدید در این استان چهار فصل برویم. جایی در منطقه گرمسیر، شهری که آثار تاریخی زیادی دارد. شهر سرپل زهاب، اما از داخل شهر گذر می کنیم و در زمانی دیگر به طور مفصل به آن می پردازیم. برای دیدن آبشار پیران به خارج شهر می رویم.

برای دیدن جاذبه دو راه و دو منظره وجود دارد. اگر دوست دارید کنار آبشار بنشینید و از خنکی آن لذت ببرید، می توانیم از روستای پیران گذر کنیم و بعد از پارک کردن ماشین و حدود ۱۵۰۰ متر پیاده روی، به قسمت پایینی آبشار برویم. اگر هم علاقه دارید که نمای متفاوتی از آبشار و از بالا آن را ببینید، به سمت روستای ژالگه برویم. البته این را در نظر داشته باشید، بهترین زمان برای دیدن آبشار فصل زمستان و اوایل بهار می باشد.

نمای روبروی آبشار پلکانی پیران در سرپل ذهاب
نمای روبروی آبشار پیران

دیگر جاذبه های هم مسیر آبشار

آبشار پیران جز بلندترین آبشارهای ایران و آبشاری سه طبقه می باشد. ارتفاع هر سه طبقه آبشار در مجموع ۱۸۰ متر است. از دیگر ویژگی های آبشار، وجود صخره های عالی در اطراف آن می باشد، که این منطقه را به یک سایت صخره نوردی و پروازی خوب تبدیل کرده است و سالانه افراد زیادی به این منطقه می آیند.

در مسیر برگشت می توان از این جاذبه ها در سرپل زهاب بازدید کرد؛ نقش برجسته ۴۵۰۰ ساله آنوبانی نی، دکان داوود، زیج منیژه . و اگر مسیرمان از روستای ژالگه باشد، می توانیم به سراب زیبای ریجاب یا ریژآوو برویم.

قسمت پایین آبشار پیران و صخره ها
قسمت پایین آبشار پیران