امروز سفر دیگری داریم به کوه شاهو و منطقه اورامانات، به شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق در 150 کیلومتری کرمانشاه، یعنی شهر نودشه. نودشه یکی از پنجاه منطقه نمونه گردشگری استان کرمانشاه می باشد. این شهر از شمال با مریوان و از غرب با شهرهای شرقی کردستان عراق از جمله حلبچه و بیاره هم مرز است. شهر نودشه بر فراز کوه های بلند تا اعماق دره هایی عمیق و تنگ قرار دارد. در منطقه پاوه و اورامانات شهرها و روستاها همه پلکانی هستند. در این مطلب جذاب همراه ژکوند باشید تا بیشتر با شهر زیبای نودشه آشنا شوید.

پیشینه نودشه

درباره تاریخچه نودشه آنچه در اسناد دیده می شود این است که؛ به سال 1151 هجری قمری، نادرشاه افشار بعد از شکست سردار معروف عثمانی، توپال عثمان پاشا و فتح بغداد، به منطقه نودژ، همان نودشه، که می رسد مردم این دیار را به سمت گرگان کوچ می دهد. هدف او از این کار این بود که، نودیجه ای ها که هم مردانی شجاع و جنگجو بودند و هم تیراندازانی ماهر و باروت سازانی توانا، سپاه او را مجهز و در برابر ترکمن ها مقابله کنند. آنها ترکمن ها را سرکوب می کنند، اما بعد از آن نادر شاه اجازه بازگشت به آنها  نمی دهد و آنها را در گلستان اسکان می دهد. این اتفاق به حدود سیصد سال پیش برمی گردد. و منطقه نودشه خالی از سکنه می شود. پس از آن ایلات و عشایر هورامان و جاف که در حال کوچ بودند، در این منطقه ساکن می شوند.

 

شهر پلکانی نودشه در دامنه کوه
نمایی از شهر زیبای نودشه

 

نودشه دارای قدمت تاریخی و نام آن قبلا نودژ یا دژنو بوده است که به مرور زمان به نودشه تغییر یافته است. قبلا محل شهر در مکانی همین حوالی و پایین تر از مکان فعلی بوده که بعد به این مکان جابجا می شوند، و همین امر باعث می شود در برابر تهدیدها در امان باشند و حتی در جنگ 8 ساله ایران و عراق، در دل تشویش ها و ناامنی ها دوام آورند.

جاذبه ها و طبیعت نودشه

طبیعت و زیبایی های منطقه پاوه و اورامانات قابل وصف نیست. هر چقدر هم از زیبایی های آنجا تعریف شود، با چیزی که از نزدیک می بینید قابل مقایسه نیست. پوشش گیاهی آنجا مانند رشته کوه های زاگرس است و درختانی مانند بلوط، زالزالک وحشی، بادام کوهی، گلابی وحشی، انجیر کوهی و پسته وحشی (ون) در این کوه‌ ها به وفور دیده می‌شوند.

چاله های عمیق به اسم نور که در کوه وجود دارد، مخزن خوبی برای ذخیره برف می باشد. غار زیبای قاژه لیان یا لانه غاز نیز در این کوهستان قرار دارد. تفریحگاه دالانی مملو از چشمه سارهای فصلی پر آب، شما را به رفتن آنجا دعوت می کند. خانه های زیبا و پلکانی آنجا که برخی شان با سنگ و گل و چوب، مصالحی از جنس طبیعت، ساخته شده اند در طول مسیر چشمتان را نوازش می کند. هر چهار فصل نودشه دیدنی است، بهار و تابستان با طبیعتی سرسبز و میوه هایی دلچسب، پاییزی پر از رنگ و زمستانی از جنس سپیدی کوه، شما را در همه فصول به این شهر زیبا دعوت می کند.

 

طبیعت زیبای شهر پلکانی نودشه
طبیعت سر سبز نودشه

 

مردم نودشه

مردم نودشه مسلمان و پیرو مذهب تسنن می باشند. آنها به زبان زیبای هورامی یا اورامی سخن می گویند. مردم نودشه مانند سایر هموطنان، عید فطر، عید قربان و میلاد پیامبر را جشن می گیرند. یکی از مراسمات منحصر به فرد آنجا، درست کردن کباب در شامگاه روز عرفه قربان و عید فطر است و هیچ خانواده ای بدون گوشت نذری نمی ماند. آنها مانند سایر مناطق ایران عید نوروز را به جشن و شادی می پردازند. اما بجای مراسم چهارشنبه سوری، در آخرین ساعت های اسفند آتش روشن می کنند و سختی های سال کهنه را به امید روشنایی در سال نو خاکستر می کنند.

عالمان زیادی از این خطه برخاسته اند و همیشه به دارالعلم معروف بوده است. از بزرگترین علمای شهر شخصی به نام علامه نودشی بوده است که در زمان خود به دلیل هوش و ذکاوت فراوانی که داشته است مفتی اعظم مناطق کردنشین بوده است که علاوه بر فقه در ریاضیات و نجوم تبحری خارق‌ العاده داشته است.

 

صنایع دستی و خوراکی

از غذاهای محلی و خوشمزه  نودشه می توان به یاپراخ یا دلمه برگ مو، ترخینه محلی، کلانه، کلوچه فرحی، آش گیاهان کوهستانی شامل چندین گیاه غنی از ویتامین و املاح معدنی، آبگوشت و … نام برد.

یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین صنایع دستی شهر نودشه ساخت زیر گیوه و گیوه بافی می باشد. این کار با همکاری مردان و زنان انجام می شود، مردان زیر گیوه را آماده می کنند و زنان هنرمند روی آن را می بافند. گفته می شود اولین جایی در دنیا که گیوه در آنجا ساخته شد، شهر نودشه بوده و بعد از آن به شهر ها و روستاهای دیگر در منطقه هورامان رفته است. تقریبا همه افراد این شهر گیوه بافی را یاد گرفته اند.

 

گیوه های بافته شده در کنار هم
گیوه مهمترین صنایع دستی نودشه

 

ظروف چوبی در قفسه های فروشگاه صنایع دستی شهر نودشه
فروشگاه صنایع دستی در شهر نودشه

 

فروشگاه صنایع دستی نودشه و دف های متنوع
دف های ساخته شده در نودشه

 

از میوه‌های تابستانی و پاییزی می توان به انگور نوع بسیار مرغوب دیمی، گردو، انار، توت و انجیر اشاره کرد.

 

انواع خوراکی و میوه های خشک شده
انواع خوراکی و میوه های خشک شده