نان برنجی

امروز قصد داریم سراغ خوشمزه ها برویم و چه سخنی شیرین تر از سخن شیرینی!؟

نان برنجی

معروف ترین سوغات کرمانشاه که به اسم این استان هم ثبت شده نان برنجی است که البته آنقدری معروف شده است که نیاز نیست اسم استان را بخاطر بسپارید چون همه به اسم نان برنجی کرمانشاهی این سوغات را می شناسند.

نان برنجی سوغات خوشمزه، مقوی و اصیل کرمانشاه است که طرفداران زیادی در خود استان و همچنین در ایران دارد. این شیرینی با آرد برنج و روغن کرمانشاهی و زعفران و … درست می شود و آذین سفره های نوروز کرمانشاهیان است و به جرات می توان گفت که ۹۰ درصد مردم کرمانشاه برای عید نوروز از این شیرینی در کنار نان شکری، نان خرمایی، کاک و … برای پذیرایی از مهمان هایشان استفاده می کنند.

سوغات کرمانشاه

مواد تشکیل دهنده این شیرینی ها هم تا حدودی مشابه نان برنجی است اما بجای آرد برنج از آرد گندم در آنها استفاده می شود. ما کرمانشاهی ها زمانی که به دیدار دوستان و آشنایان در شهرهای دیگر می رویم، سوغات برایشان نان برنجی می بریم.

قدمت نان برنجی به ۱۵۰ سال پیش و زمان قاجار برمی گردد. کرمانشاه بخاطر اینکه در مسیر راه کربلا قرار گرفته، در زمانهای مختلف همیشه مسافران، زوار و تاجران زیادی از این شهر عبور می کردند و از خرید نان برنجی بسیار استقبال می شده است؛ چون با توجه به مواد تشکیل دهنده اش بسیار مقوی بوده و همچنین جزء شیرینهای خشک است که ماندگاری بسیار بالایی دارد و برای مسافران خیلی کاربرد داشته است.

نان برنجی

این دیار نان ها و شیرینی های محلی دیگری مثل نان ساجی و شیرینی بژی و … دارد که کم کم با آنها هم آشنا می شویم.

ارسال نظر

اولین نفر باشید که دیدگاه ارسال می کنید برای “نان برنجی”