مقدمه

صنایع دستی به آن رشته صنایع اطلاق می شود که تمام یا قسمتی از مراحل ساخت فرآورده‌ های آن با دست انجام گرفته و در چهار چوب فرهنگ و بینش های فلسفی ذوق و هنر انسان های هر منطقه با توجه به میراث های قومی آن ساخته و پرداخته می شود. به طور کلی می توان گفت با استفاده از مواد اولیه بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید به کمک دست و ابزار دستی موجب تهیه و ساخت محصولاتی می شود که در هر واحد آن ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده به نسبت به نحوی تجلی یافته و همین عامل وجه تمایز اصلی این گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه‌ ای است. هنر معرق کاری روی چوب نیز از این دسته مستثنی نیست که امروز قصد داریم به توضیح این هنر بپردازیم.

 

معرق روی چوب

یکی از صنایع دستی تزئینی و کاربردی معرق چوب نام دارد. معرق چوبی یکی از هنر های زیبای دستی می باشد که حتی با وجود سابقه نه چندان در ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است. در معنای لغوی اصولاً هر چیز رگه دار را “معرق” می گویند ولی در مفهوم این نوع به خصوص باید گفت هنر ایجاد نقشه ها و طرح های زیبایی است که از دوربری و تلفیق چوب های رنگی روی زمینه از چوب با پلی استر سیاه (گاه معرق زمینه چوب بدون استفاده از پلی استر) شکل می گیرد. صاحب نظران معتقدند که در واقع معرق نوعی نقاشی روی چوب است که به جای رنگ با استفاده از چوب های رنگی، صدف و استخوان، خاتم، مس، برنج، نقره، طلا، عاج و … کار را ترکیب و تولید می‌کنند.

 

تاریخچه معرق کاری

کلمه ی معرق از اواخر دوره ایلخانان و بعد از آن از دوره تیموریان که ابداع کننده کاشی معرق بودند به آن هنر اطلاق شده بود و بعدها با الهام از کاشی معرق، معرق چوب هم پدید آمد. برخی هم در تعریف و توضیح معرق گفتند که در واقع در نوعی از هنر منبت کاری به جای آنکه زمینه چوب را مانند کنده‌ کاری خالی کرده و نقش مورد نظر را برجسته کنند، چوب های مختلف را با رنگ های طبیعی آن که گوناگون و متنوع است، بریده و پهلوی هم قرار می‌دهند و در حقیقت با ایجاد تاریکی و روشنی رنگ چوب ها تصویر دلخواه را نشان می‌دهند.

هنر معرق چوب طی چند دهه اخیر با رونقی فوق‌ العاده روبرو بوده و هنرمندان جوانی هم وارد این عرصه شده اند. همچنین با ابتکار و خلاقیت استادان معرق کار، شاهد تکنیک های جدید و طرح ها و زمینه های کاربردی جدیدی از معرق هستیم که مهمترین مرکز معرق چوب شهر تهران است اما این هنر در مکان‌های دیگری هم با استقبال مواجه شده است. قدیمی ترین کار معرق چوب ایران، کاری است متعلق به استاد احمد رعنا که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی ساخته شده است و در آن با استفاده از مغار به روش ابتدایی معرق کاری شده است.

 

هنر معرق

معرق، هنری است که طی آن قطعات ریز و کوچکی که سازنده طرح بزرگ تر است، در کنار هم قرار می‌گیرد. بدین طریق ابتدا قطعاتی از چوب مورد نظر(گردو، سنجد و عناب) را انتخاب کرده و بعد از مشخص شدن طرح و انتقال بر روی چوب ها آنها به قطعات مورد نظر بریده و در جای خود قرار می‌دهند و در نهایت روی کار را پلی استر و سمباده و پولیش می‌ زنند این هنر در استان کرمانشاه نیز همانند نقاط دیگر کشور از رواج خوبی برای برخوردار است و محصولات تولیدی شامل تابلو تزئینی قاب آینه روی میز صفحه شطرنج و … بسیار محصولات دیگری می باشد.

 

تابلوی  زنی با جام در دست معرق کاری شده روی چوب
تابلوی معرق کاری شده روی چوب

 

معرق-منبت

هنری تلفیقی دیگری است متشکل از معرق و منبت ولی بر اساس معرق. بدین نحو که اساس کار، در کار یا محصول مورد نظر معرق است ولی بعضی از قسمت ها برای زیبایی بیشتر، منبت کاری می شود. لازم پرداختن به این هنر، آشنایی با هر دو هنر (معرق و منبت) است. در هنر مذکور، نقش و از حالت سطح خارج شده و به صورت نیمه برجسته جلوه‌گر می‌شود و ضخامت چوب های رنگی و سایر مواد به کار گرفته شده از ۲ تا ۴ میلیمتر به ۵ تا ۶ میلی متر افزایش می‌یابد.