غذاهای سنتی و بومی استان کرمانشاه

استان کرمانشاه با قرارگیری در ناحیه‌ی غرب کشور و حضور برخی از بزرگ‌ترین ایل‌های کرد ایران، قومیت‌های گوناگون و آب و هوایی جالب و متنوع، از گوناگونی غذایی بی­ همتا و منحصربه‌فردی برخوردار است که در نوع خود جالب و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسند.

خوراک‌های سنتی و بومی این استان مانند: خورشت بادام کرمانشاهی، دنده کباب، کوفته کرمانشاه، کوفته‌ریزه، هلو کباب، سیب پلو، سورانه، کوفته شیرین، خوراک کدوحلوایی، کوکوی پاغازه، سوپ ترخینه، دست‌پیچ کرمانشاه، چنگال، آش کشک و بادمجان، چلو گوشت و دوینه یا ترخینه‌ی مخصوص کرمانشاه، از جمله معروف‌ترین و رایج‌ترین غذاهایی است که بومی و خاص این شهر بوده و به واسطه رنگ و لعاب دلفریب و طعم استثنایی که دارند در سراسر ایران از شهرت و محبوبیت فراوانی میان گردشگران و مسافران برخوردارند.

 

 

خورشت خلال بادام کرمانشاه

یکی از معروف‌ترین، لذیذترین و درعین‌حال رایج‌ترین غذاهای سنتی این خطه از ایران به شمار می‌آید که شمارا به دنیای رنگارنگ غذاهای سنتی و بومی دعوت می­کند. گردشگران زیادی از سراسر کشور هنگام سفر به این استان زیبا و تاریخی، پس از بازدید از آثار باستانی شگفت‌انگیز باقی‌مانده از دوران کهن، تجربه طعم فوق‌العاده و لذیذ این غذای بومی را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خود قرار می‌دهند.

خوراکی مقوی، خوش عطر و مملو از هنرمندی آشپزان کرمانشاهی که از دلایل شهرت و محبوبیت آن به شمار می‌آید. مردمان این استان با استفاده از خلال بادام، گوشت، کره، زرشک، پیاز، رب ‌گوجه‌فرنگی، گلاب، زعفران دم‌کرده، چوب دارچین، نمک و زردچوبه این غذا را تهیه می‌کنند و برای تزئین این غذا از خلال پسته و به‌منظور بخشیدن طعمی ترش و دلپسند از لیموعمانی نیز استفاده می‌کنند. سرو این خورشت خوشمزه در کنار برنج، سبزی خوراکی، ماست و انواع چاشنی‌های بومی و سنتی بسیار لذت‌بخش و خاطره‌انگیز خواهد بود. به‌جرئت می‌توان گفت که خورشت خلال خوشمزه و صدالبته خوش‌رنگ و لعاب، یکی از پرطرفدارترین غذاهایی است که با میل و ذائقه گردشگران داخلی و خارجی سازگار بوده و لحظات خوشمزه و دوست‌داشتنی را برای آن‌ها فراهم می‌آورد.