خانه صارم الدوله از دیگر خانه های تاریخی شهر کرمانشاه است که مانند اکثر خانه های تاریخی این شهر، ساخت آن مربوط به دوره قاجاریه می باشد. در این مطلب قصد داریم این خانه ی تاریخی را به شما معرفی کنیم، پس همراه ژکوند باشید.

شروع آبادانی و رونق کرمانشاه در دوره ی قاجار و در زمان حکومت محمد علی میرزای دولتشاه، پسر بزرگ فتحعلی شاه، از سال ۱۲۲۱ هجری قمری آغاز و تا پایان حکومت و عمرش یعنی در سال ۱۲۳۷ هجری قمری ادامه داشت و در آن زمان کرمانشاه به  عنوان یک شهر مهم و مرکز حکومتی شناخته شد.

بعد از دولتشاه پسر او امام قلی میرزای عماد الدوله حاکم کرمانشاه شد و اوج شکوه و قدرت کرمانشاه را در دوران او می توان دید. پسر بزرگ عماد الدوله، علیقی میرزا ملقب به صارم الدوله، مانند خاندان خود فردی لایق و کاردان بود و از طرف پدر حکومت لرستان به او واگذار شد. صارم الدوله به هنر علاقه مند بود و یکی از آثاری که از خود بجای گذاشته، خانه ی صارم الدوله می باشد. تاریخ دقیق ساخت خانه مشخص نیست، اما در اوایل سلطنت ناصر الدین شاه حدودا بین سال های ۱۲۶۸ تا ۱۲۷۵ ساخته شده است.

 

یک حوض در حیاط خانه تاریخی صارم الدوله کرمانشاه
حیاط خانه صارم الدوله

 

بنای خانه

این خانه در محله ی قدیمی فیض آباد واقع است، در نزدیکی آن تکیه ی بیگلربیگی، سرای حاج محمد علی همدانی و بسیاری از خانه های قدیمی قرار دارند. دسترسی به آن از خیابان مدرس و با عبور از گذر جلو خان و کوچه ی بیگلربیگی می باشد.

این بنای زیبا دارای اندرونی بسیار بزرگ و چند حیاط بوده، اما در دوره های مختلف تفکیک شده است. قسمتی که در حال حاضر با نام خانه ی صارم الدوله ثبت شده است، یکی از حیاط های مجموعه به همراه ساختمان اطراف آن به مساحت ۴۳۵ متر مربع می باشد.

ویژگی خاص بنا، نقاشی های زیبا و منحصر به فرد آن است که سقف و دیوار های اتاق پنج دری را مزین کرده است.

مالک آخر بنا آقای زرشکیان بوده و این خانه با نام خانه ی زرشکیان نیز شناخته می شود. خانه ی صارم الدوله با شماره ۱۰۴۴۳ در تاریخ ۱/۷/۸۲ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

 

فضای داخلی و اتاق های خانه تاریخی صارم الدوله کرمانشاه
ورودی اتاق های تو در تو