خانه خواجه باروخ نمادی از زیبایی خانه های تاریخی در شهر کرمانشاه می باشد.

عمده بافت تاریخی و قدیمی بازار در شهر کرمانشاه و همچنین بیشتر خانه های ثبت شده ی ملی، سراها، حمام ها و … به دوره ی قاجار بر می گردد. همراه ژکوند باشید تا امروز به یکی دیگر از خانه های یادگار این دوران سری بزنیم.

خانه خواجه باروخ یا رنده کش در محله قدیمی فیض آباد قرار دارد. این خانه در دهه ی آخر سلطنت ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده است و قدمت آن حدود ۱۳۰ سال می باشد. مالک این خانه تاریخی از تاجران یهودی بوده و امروز با نام آخرین مالک آن رنده کش ثبت شده است.

 

معماری آجری و ستون های زیبای خانه تاریخی خواجه باروخ یا رنده کش کرمانشاه
ستون های آجری خانه خواجه باروخ

 

این خانه مانند سایر خانه های این دوران درون گرا بوده و دارای هشتی و حیاط بیرونی و اندرونی می باشد. نمای داخلی زیبا، استفاده از ستون ها و سر ستون های زیبا در ایوان خانه و روی هم رفته در نگاه اول باعث جذب مخاطب می شود.

این خانه ی زیبا از معدود خانه های این دوره در کرمانشاه است که دارای حمام می باشد. خانه ی خواجه باروخ با توجه به قدمت بالای آن تقریبا سالم مانده است.دیوارها، ستون ها، نرده ها، درب اصلی ورودی همگی سالم هستند و تنها تغییرات اندکی داشته است.

مدتی از این خانه بعنوان خانه ی هنرمندان استفاده می شده است. خانه ی رنده کش در فروردین ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ی ثبت ۱۹۹۰ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.