غار خالو حسین یکی از آثار جالب و منحصر بفرد در استان کرمانشاه است که توسط فردی بنام حسین عثمانی در دل کوه ایجاد شده است. در این مطلب همراه ژکوند باشید تا از نزدیک با این اثر شگفت انگیز آشنا شوید.

در شهرستان پاوه و شهر بانه ور و منطقه توریستی میگوره، غاری جالب و دست کند از فرهاد ثانی به یادگار مانده است.

 

غارهای دستکند خالو حسین یا فرهاد ثانی
نمای بازتر از ورودی ها

خالو حسین

حسین عثمانی یا حسین کوه کن یا خالو حسین ششم مهر ماه سال 1309 در دروله سفلی از مناطق قشلاقی طایفه امامی جوانرود در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. همزمان با تولد او جد پدری اش یوسف خان، از دنیا می رود و پدرش می گوید من شخص بزرگ و برجسته ای را از دست دادم و نمی توانم بخاطر تولد فرزندم در کنار این مصیبت خوشحال شوم.

حسین در جوانی علاقه زیادی به ساز شمشال داشت و نواختن آن را به سرعت یاد گرفت. او در سن 20 سالگی با دختر عمویش رابعه ازدواج کرد. ثمره این ازدواج هفت فرزند بود که یکی از پسرانش بعد از تولد و دو تای دیگر در کودکی از دنیا رفتند.

روزی در سال 1343 برای شکار کبک، که یکی از راه های گذراندن زندگی اش بود به کوه می رود. ناگهان لیز می خورد و گلوله به پای خودش برخورد می کند. به دلیل کم توجهی پزشکان در حلبچه، 40 روز بعد با حالی بدتر و سیاه شدن استخوانش مجبور به قطع پایش می شوند.

در سال 59 همسرش رابعه خانم را از دست می دهد و از طرفی دیگر خانه و حیواناتش در جنگ از بین می روند. به همین دلیل او ابتدا به روستای منصور آقایی و بعد از اتفاقی دیگر به روستای میگوره از مناطق ییلاقی طایفه امامی می رود.

 

ورودی های دستکند غار خالو حسین
ورودی های دستکند شده غار خالو حسین

 

غار دست کند

بعد از رفتن به روستای میگوره خالو حسین که از همه جا نا امید شده بود، به کوه می رود و با تکیه بر یک پا و با تیشه ای همچون الماس ، شروع به کندن کوه می کند. او بخاطر عظمت و مهربانی کوه به آن پناه می برد تا بتواند خانه ای را در دل آن برای خود و فرزندانش ایجاد کند. او نوزده سال با تیشه اش کوه را شکل می  دهد و غاری دست کند داخلش ایجاد می کند. بخاطر همین کار القاب مختلفی از جمله ؛ فرهاد کوه کن، فرهاد ثانی، فرهاد قرن بیستم، وارث تیشه فرهاد و فرهاد زمان به او می دهند.

 

اتاقک های حجاری شده با تیشه در دل کوه
فضای داخل اتاق ها

 

این خانه از چهار قسمت مجزا و نه اتاق تشکیل شده است که اتاق  ها از طریق دالان هایی باهم ارتباط دارند و ارتفاع اتاق ها بین 120 تا180 سانتیمتر  می رسد.

خالو حسین در یکی از اتاق ها نیز قبری برای خود کنده بود که بعد از مرگ در آنجا دفنش کنند. وی در پنجم مرداد 95 در 86 سالگی درگذشت و خیلی از رسانه های داخلی و خارجی درگذشت او را تسلیت گفتند. وصیت خالو حسین از طرف خویشاوندان و نزدیکانش اجرا نشد و او را در قبرستان عمومی بانه ور به خاک سپردند.

 

تابلو راهنمای غار سنگی حسین کوه کن
تابلو راهنمای غار خالو حسین