جشنواره ی خوش عطر روغن کرمانشاهی

آیا تابحال به یک کارخانه تولید روغن خوراکی رفته اید یا مراحل تولید آن را دیده اید؟
امروز شما را دعوت می کنیم که با ما همراه باشید تا با نحوه تولید روغن حیوانی به روش محلی آشنا شویم.
این جشنواره بسیار زیبا در استان کرمانشاه شهرستان صحنه و روستای کرتویج علیا برای سومین سال متوالی برگزار می شود. متولی این جشنواره اقامتگاه بوم گردی آرتین دینور است که علاوه بر این جشنواره، جشنواره ترخینه نیز توسط این اقامتگاه برگزار شده است. جشنواره روغن حیوانی سال 1398 با همکاری اقامتگاه بوم گردی تریفه کردستان و با حضور مسئولین شهرستان از جمله فرماندار صحنه و بخشدار دینور و اعضای هیئت مدیره جامعه بوم گردی کشور و همچنین گردشگران عزیز از شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

موافقید قبل از شروع مراسم گشتی در همین حوالی بزنیم.

آش دوغ های خوشمزه و عالی که توسط زنان روستا، با لباس های محلی زیبایشان، آماده شده است.

 

 

 

غرفه هایی از جنس سیاه چادرهای عشایر که محصولاتی شامل لبنیات محلی، گیاهان کوهی ، میوه، شیرینی های سنتی و محلی کرمانشاهی مثل بژی و غذاهای محلی و همچنین صنایع دستی مثل گلیم ثبت جهانی شده هرسین، پوشاک و زیور آلات کردی و … به فروش می رسد.

 

 

سر و صداها و نواها توجه همه را جلب کرده است، بهتر است ببینیم آنجا چه خبر است.

گروه هلپرکه و رقص کردی شور و هیجانی را بین مردم به راه انداخته است. اجرای موسیقی محلی یا کردی همینطور اجرای نمایش کمدی از جمله برنامه های این جشنواره بود.

 

 

یکی دیگر از زیبایی های مراسم که در سال های قبل هم این برنامه اجرا می شده است؛ گروه تنبور نوازی مستور است که از بزرگترین گروه های تنبور نوازی در ایران به شمار می روند.

 

 

خب می رسیم به اصل مطلب و برنامه اصلی یعنی تهیه روغن حیوانی.

مراحل تهیه روغن حیوانی

همزمان که نوای موسیقی کردی به گوش می رسد و رقص محلی اجرا می شود، زنان روستایی با لباس های محلی زیبایشان و سبدهای ارغوان بافی شده در دستانشان، کره ها را با خود برده تا با هنرمندی تمام، آنها را به روغن تبدیل کنند.

 

 

 

کره ها را داخل دیگ روی آتش می گذارند تا بجوش آید و آب آن تبخیر و دوغ آن ته نشین شود و روغن بالای آن قرار گیرد. برای بهتر شدن طعم و عطر روغن از سبزی محلی چویر استفاده می کنند.

 

 

 

روغن حیوانی کرمانشاهی در کل کشور معروف است. گردشگران در این جشنواره از خرید کره و روغن کرمانشاهی بی نصیب نبودند.

امیدواریم از شنیدن و دیدن این جشنواره زیبا لذت برده باشید.

برگزاری هر چه بیشتر رویداد ها و جشنواره های برنامه ریزی شده به معرفی و توسعه مقاصد گردشگری کمک شایانی می کند.