روستای هجیج، قطب گردشگری استان کرمانشاه

استان زیبای کرمانشاه، هند ایران، طبیعتی چهار فصل دارد. برای تجربه آب و هوای معتدل و کوهستانی به سمت اورامانات سفر می کنیم. در ابتدای سفر از شهرستان روانسر می گذریم و به دیدن طولانی ترین غار آبی آسیا می رویم. چند کیلومتر بعد از غار به بزرگترین شهر پلکانی دنیا می رسیم. زیبایی های طبیعت بکر پاوه اجازه پلک زدن را از شما می گیرد. جای جای این شهر پلکانی ست از زمین های کشاورزی و باغ هایش گرفته تا خانه هایش. مردمی اینجا زندگی می کنند که دلشان مانند چشمه های این دیار پاک و زلال است. همراه ژکوند باشید تا سفری کوتاه به یکی از روستاهای بسیار زیبای منطقه اورامانات و شهر پاوه داشته باشیم.

قایق سواری در دریاچه روستای هجیج، پاوه کرمانشاه
نمایی از طبیعت زیبای کوه های اطراف روستای هجیج

مقصد سفر امروزمان روستای هجیج است. ۳۶ کیلومتر بعد از شهر پاوه. این روستای زیبا و هدف گردشگری در دره ای با جنگل انبوه قرار گرفته است. پیشنهاد می کنم با هم چرخی در روستا بزنیم.

 

امامزاده سید عبیداله روستای هجیج
امامزاده سید عبیداله روستای هجیج

 

زیارتگاه کوسه هجیج

زیارتگاه کوسه هجیج ؛ امام زاده سید عبیدالله که از فرزندان امام موسی کاظم است، مورد احترام اهالی روستا می باشد.

 

بافت پلکانی خانه های روستای هجیج در دل کوه، پاوه کرمانشاه
بافت پلکانی خانه های روستای هجیج

 

کانی بل

کانی بل یا چشمه بل ؛ چشمه ای خروشان که همچو آبشاری از دل کوه بیرون می آید. خروشانی آن به گونه ایست که در هیچ فصلی از سال کم نمی شود و آب آن را بعنوان یکی از بهترین آب معدنی های دنیا می شناسند. آب این چشمه به رودخانه سیروان می ریزد و برای مردم این منطقه اهمیت زیادی دارد.

این چشمه نامش را از خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشت گرفته است. در اینجا ترکیبی فوق العاده از کوه هایی سبز رنگ و چشمه و رودی خروشان وجود دارد که می توانید با قایق سواری در این دره از دیدن این زیبایی ها لذت ببرید.

 

قایقی در دریاچه - روستای هجیج، پاوه کرمانشاه
پل اتصال دهنده استان کرمانشاه و کردستان

دیگر جاذبه های روستای هجیج

از دیگر جاذبه های روستا می توان از بناهای خانقاه، چله خانه و عبادگاه کوسه و خانقاه دراویش قادریه دیدن کرد. اگر در زمان مراسمات مختلف آنجا باشید می توانید نوای سوزناک ساز بادی شمشال را بشنوید.

داخل روستا که قدم بزنید می بینید که مردم به زبان کردی و لهجه هورامی صحبت می کنند. لهجه هورامی یکی از اصیل ترین لهجه هاست و نزدیکی زیادی با زبان اوستایی و پهلوی دارد. مذهب اکثریت مردم اهل تسنن می باشد.

مسجد مرکز روستا نمونه کاملی از معماری کهن ایرانی با ستون های چوبی و تزئینات زیبایی است که قدمتش به اندازه کوسه هجیج است.

دختری با لباس محلی کردی - روستای هجیج، پاوه کرمانشاه
لباس محلی دختر کرد

 

صنایع دستی روستای هجیج

در زمان برگشت می توانید برای خودتان گیوه، لباس کردی، گلیم، جاجیم، موج یا سبد حصیری یادگاری بخرید. البته استان کرمانشاه از لحاظ تنوع گیاهان دارویی غنی است و در هر منطقه اش می توانید گیاهان مخصوص آنجا را تهیه کنید.

با زیبایی های روستای هجیج آشنا شدیم، اما شما را به دیدن سایر مناطق این خطه زیبا دعوت می کنم. نوسود و نودشه که نزدیک مرز قرار دارند و اقامت در روستاهایی مانند ساتیاری، زردویی، داریان.

با دیدن منطقه اورامانات این ضرب المثل را با تمام وجود حس می کنید؛ شنیدن کی بود مانند دیدن.

قایق سواری در دریاچه - روستای هجیج، پاوه کرمانشاه
قایق سواری در دریاچه پشت سد