غار قوری قلعه طولانی ترین و زیباترین غار آبی آسیا

از روانسر به سمت پاوه در حرکتیم ۲۵ کیلومتر از این جاده زیبا را که دیدیم و لذت بردیم، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده و در همسایگی روستایی به همین نام غار قوری قلا یا قوری قلعه، طولانی ترین و زیباترین غار آبی آسیا با پیشینه ۶۵ میلیون سال انتظار شما را می کشد. اسم عجیب غار به این دلیل است که قدیم ها قلعه‌ ای شبیه به قوری در حدود یک کیلومتری این جا قرار داشته البته روایت دیگری هم هست که می‌گوید در این‌جا دژ خیلی بزرگی ساخته شده بود که کردها به آن گورا قلا می‌گفتند. گورا یعنی بزرگ و قلا به معنی قلعه است.

به رسم ادب ما هم پیاده می شویم و به دیدار این جاذبه ی طبیعی زیبا می رویم. غار زیبا و اعجاب‌ آور قوری قلعه با درازای ۱۲ کیلومتر و ژرفای ۳۱۴۰ متر، هفتمین اثر طبیعی – ملی ایران است. در هر فصلی از سال که به اینجا بیایید دمای داخل غار بین 7 تا 11 درجه و رطوبت نسبی آن تقریبا ۸۹ درصد است. در تابستان آب داخل غار سرد و خنک و در زمستان گرم است.

 

فضای داخل غار قوری قلعه روانسر، کرمانشاه
فضای داخل غار قوری قلعه

موقعیت

این غار در پنج کیلومتری غار کاوات قرار گرفته است. غارهای اطراف قوری قلعه بر اساس مطالعات باستان‌ شناسی از حدود ۵۰ هزار سال پیش تا حدود ۱۲ هزار سال پیش محل زندگی شکارچیان عصر سنگ بوده‌است. در حال حاضر هم گونه نادری از خفاش بنام خفاش موش گوشی در آنجا زندگی می کند، که البته تعداد آنها خیلی کم شده است.

تاریخچه

غار قوری قلعه در کنار زیبایی‌ های طبیعی‌ اش، از لحاظ تاریخی و باستان‌ شناسی نیز دارای اهمیت و ارزش فراوانی است؛ علاوه بر جذابیت و اهمیت اکوتوریستی قوری قلعه اشیایی نیز در آن کشف شده است؛ از جمله آنها می‌توان تعدادی قاشق و بشقاب نقره با نقوش کبک و پرندگان شکاری و درنا که ساخت همان منطقه است، که بر روی دو عدد از ظروف کتیبه هایی به خط پهلوی میانه نوشته شده است، کوزه و ۱۵سکه از دوران یزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانی و جمجمه سر انسان، را نام برد.

غارنوردان آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی 550 متر از قوری قلعه را در سالهای 1355 و 1356 شناسایی و کشف کردند. اگرچه بعضی‌ها می‌گویند محلی‌ها قبلا غار را پیدا کرده بودند. بعد از آن غارنوردان کرمانشاهی در سال ۱۳۶۸ دوازده کیلومتر راه را در غار پیموده و از آن نقشه‌ برداری کردند و بخش های جدیدی را اکتشاف و شناسایی کردند.

فاز اول

حال با هم وارد شویم و این زیبایی ها را خودمان ببینیم. در غار مسیرهای پیچ‌ در پیچی وجود دارد و به دو فاز قابل بازدید تا عمق 600 متری و ما بقی غیر قابل بازدید است تقسیم می شود که می توانیم با تهیه سی دی و پوسترها از ورودی غار، از لذت دیدن فاز دوم آن بی بهره نباشیم.

 

تالار مریم غار قوری قلعه روانسر کرمانشاه
بخشی از تالار مریم

 

تالار کوهان شتر غار قوری قلعه روانسر کرمانشاه
بخشی از تالار کوهان شتر

 

دو تالار مریم و کوهان شتر در این مسیر قرار دارند. دور تالار پر است از قندیل‌ های خیلی زیبا که شکل‌های مختلفی دارند؛ ازجمله نیم‌ رخ شتر، کوهان شتر، مار، طوطی، کرکس، شیرسنگی، کاخ سفید، قلب، کشتی، برج پیزا، آسیه‌ زن‌ فرعون، (ابوالهول)، بابا نوئل، مجسمه فردوسی و مشابه تصویر حضرت مریم دیده می‌شود. البته با کمک راهنمای محلی بهتر می توانیم قندیل های تصاویر را پیدا کنیم.

فاز دوم

 برای ورود به فاز دوم باید از تونل 220 متری برزخ بگذرید، آب تا سقف تونل آمده است بخاطر همین برای اجرای فاز دوم باید یک تونل شیشه ای در آن قسمت درست کنند. بعد از عبور از این تونل می توانید به تالارهای نماز، بلور و عروس بروید.

دلیل نامگذاری تالار نماز ارتفاع کوتاه تالار است که باید به حالت نیایش از آنجا عبور کرد.

در عمق هزار متری غار، حوضچه‌ ی فوق‌العاده زیبای تالار بلور وجود دارد که به عقیده کارشناسان و همه کسانی که آن را دیده اند زیباترین حوضچه دنیاست. ژرفای حوضچه‌های این غار به ۱۴ متر می‌رسد. همچنین وجود قندیل های پرده‌ای در حوضچه که با دست زدن به هر کدام صدای یکی از آلات موسیقی ایجاد می‌شود؛ زیبایی این تالار را چند برابر کرده است. نام دیگر این تالار بتهوون است.

زیبایی های غیر قابل بازدید

هیجان انگیزترین بخشهای غار قوری قلعه تالار عروس در عمق هزار و پانصد متری است که جنس سنگ‌ های این تالار کریستال، براق و سفید بوده و کسانی که بر روی آنها راه می‌روند می‌توانند جای پای خود را ببینند. وجود چهار آبشار به ارتفاع 10 تا 12 متر در هزار و ‪ هفتصد متری غار در این تالار، زیبایی آنرا به اوج می‌رساند. این باور وجود دارد که دسترسی به این آبشارهای بسیار زیبا آن هم درون غار و در اعماق زمین خیلی سخت است، ولی این زیبایی ها و شگفتی ها باعث خاص شدن این غار شده است

 

استالاگمیت غار قوری قلعه روانسر کرمانشاه
یک استالاگمیت بزرگ در غار قوری قلعه

 

وجود استالاگمیت و استالاکتیت ها در عمق 3140 متری و وجود آب در این غار بر زیبایی های آن افزوده است. قندیل های کریستال مانند نیز که جنسشان از رسوبات آهکی است و از سقف آویزان شده‌اند، در تمام طول غار خودنمایی می‌کنند و در برخی نقاط طول قندیل ها به هشت متر نیز می‌رسد.

بعد از این بازدید جذاب در مسیر برگشت می توانید از غرفه های مردم محلی، صنایع دستی، گیاهان دارویی و … را با خود به یادگار ببرید.

علاوه بر زیبایی ها و جذابیت های این غار، طبیعت بکر و عالی اورامانات، گردشگران را به این سمت فرا می خواند.