شهرستان صحنه

صحنه یکی از شهرستان‌های زیبای استان کرمانشاه است که در ۵۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر واقع شده است. گوشه به گوشه شهرستان صحنه را سراب‌ های زیبایی چون سراب صحنه، بید سرخ، گروس، مریم نگار و … زینت داده اند. سراب صحنه در منطقه ای با نام دربند صحنه واقع شده است و شامل دره‌ای بسیار زیبا، با گونه‌های متنوع درختی و باغات میوه است که زیبایی خود را از سراب زیبای صحنه به عاریت گرفته.

منطقه تفرجگاهی دربند صحنه

دربند صحنه زیستگاه و تفرجگاه احتمالی بسیاری از پادشاهان ادوار گذشته برای گذران اوقات فراغتشان بوده است. در سرچشمه های اصلی این دره در زمان های نه چندان دور آبشار کوچکی وجود داشته که امروزه به آبشار «خُشکه» معروف است. پایین تر از این آبشار خشک شده سرچشمه های آب دربند به نام «چهار چشمه» یا به گویش محلی «چوار کینی» وجود دارند که قسمت شمالی دربند بوده و خود به تنهایی از مکان های زیبا و دیدنی دربند به شمار می رود.

آب های چهار چشمه بعد از طی مسیری کوتاه به بلندی پشت آبشار اصلی رسیده و در آنجا آبشاری بسیار زیبا و دیدنی را خلق کرده که آب آن از شمال به جنوب جریان دارد. نیمی از همین آب جهت استفاده مردم شهر که در قسمت شمالی شهر صحنه اسکان دارند مورد استفاده قرار می گیرد. مابقی آب چشمه در مسیر خود بسیاری از درختان خودرو از قبیل گردو، انجیر، گلابی و سُماق و سنجد را آبیاری نموده و مناظری بسیار زیبا و دل‌نشین را در فصول مختلف سال به وجود آورده است.

 

 

 

 

 

 

شهرستان صحنه به دلیل برخورداری از آبشارهای زیبا و خروشان، خوش آب و هوا بودن و داشتن اماکن تاریخی و فرهنگی چون گوردخمه‌های صحنه، پل میان راهان و … و همچنین وجود مراکز اقامتی و رفاهی در محوطه دربند صحنه مسافران و گردشگران زیادی از شهرهای مختلف کشور را به خود جذب کرده و محیطی آرامشبخش و سرسبز را به آنها هدیه می دهد.