در شهرستان دالاهو و نزدیک منطقه بسیار زیبا ریجاب آثار تاریخی فراوانی وجود دارد. اکثر این آثار مربوط به دوره ساسانی می شوند و قدمت زندگی در این منطقه را به تصویر می کشند. از دوران بعد از اسلام می توان به آثاری مثل مجموعه قبرستان و مقبره ابودجانه اشاره کرد.

این قبرستان و آرامگاه از دوران صدر اسلام بجا مانده و در میان اهالی آنجا بسیار مورد احترام است. ابودجانه “سماک بن خرشه”  از دلاوران و بزرگان عرب و یکی از یاران پیامبر بوده و در بسیاری از جنگ ها کنار ایشان حضور داشته است.

 

گنبد آجری مقبره ابودجانه در کنار درختان سرسبز
مقبره ابودجانه

مشخصات بنا

مقبره ابودجانه به صورت چهار تاقی های دوره ساسانی طراحی شده است، پایه آن به صورت چهار ضلعی و بالای آن گنبدی مخروطی شکل قرار دارد و داخل آن قبری منسوب به ابودجانه جای دارد. در ساخت بنا از لاشه سنگ و ملات گچ نیم کوب استفاده شده است. در کنار این بنا، بنایی دیگر شبیه به آن اما کوچکتر قرار دارد که داخل آن نیز چند سنگ قبر حجاری شده وجود دارد.

داخل این قبرستان قبرهای قدیمی و جدیدی وجود دارد. برخی از این قبرهای قدیمی، ساده و برخی دیگر نیز دارای سنگ های تراش خورده هستند. برخی نیز دارای بنای چهار تاقی کوچکی می باشند که داخل آنها یک سنگ قبر قرار دارد. بالای برخی از قبرها نیز بنای منار مانندی آجری یا سنگی با تنوع نقشی متفاوت برای مردان و زنان وجود دارد که نمایانگر سنت های متنوع در این زمینه و در این منطقه می باشد.

 

گنبد آجری مقبره ابودجانه در کنار درختان سرسبز
نمای پشت مقبره ابودجانه

 

این اثر در اسفند سال 1385 با شماره ثبت 17556 به ثبت رسید.

در نزدیکی این اثر مسجد عبدالله بن عمر قرار دارد که مربوط به دوره بعد از اسلام می باشد و دیدنش خالی از لطف نیست. در این منطقه می توانید مجموعه ی عظیمی از آثار ساسانی به نام قلعه یزدگرد را نظاره کنید.