شهرستان روانسر که به دروازه اورامان نیز مشهور است در دامنه کوه سرفراز شاهو و در ۶۶ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه واقع است. این شهرستان زیبا و سرسبز دارای آب و هوای نسبتا سرد و مرطوب و جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد که از آن جمله می توان به سراب روانسر، غار قوری قلعه، غار کاوات، غار کولیان، طاق فرهاد و گوردخمه روانسر اشاره نمود؛ که در اینجا به معرفی گوردخمه روانسر خواهیم پرداخت.

گوردخمه روانسر در داخل شهر روانسر در کوهی که در پشت سراب روانسر که مشرف به گورستان قدیمی (تاریخی) است قرار دارد و مشرف بر فضای شهر و کشتزاری سرسبز می باشد. گوردخمه روانسر در ارتفاع ۳۵ متری از قبرستان و در دل کوه به شکل مستطیل کنده شده است. نمای گوردخمه ایوان مانندی است که حدود ۲/۹۰ متر طول دارد. در دهانه ی گوردخمه قابی ناقص یا نیمه تمام دیده می شود. در قسمت فوقانی اضلاع دهانه ی گوردخمه دو سوراخ دیده می شود که ظاهرا محل میخ هایی جهت محکم کردن در گوردخمه بوده اند. ابعاد دهانه گوردخمه حدود ۹۰ در ۷۵ سانتی متر است.

گوردخمه روانسر شامل اتاقکی گنبدی شکلی است که ژرفای آن نزدیک به ۲/۳۰ متر، پهنای آن نزدیک به ۲/۴۰ و بلندای آن نزدیک به ۱/۶۵ متر می باشد. نکته جالب توجه  نقش بالهای پرنده یا موجودی است که در سمت راست دهانه ی گوردخمه دیده می شود. این نقش دارای شیارهایی نیز می باشد و در کل می توان گفت که به خورشید بالدار شباهت دارد.

گوردخمه روانسر در تاریخ ۱۲/۱۰/۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۰۴۹۳ در لیست آثار ملی ایران جای گرفت.

You’ll locate these essay writer websites products and services very helpful in the event that you’re searching to advertise yourself, then provide v on a specific topicor work in a educational endeavor.